BC SENIOR BOYS' BASKETBALL CHAMPIONS
1A   2A   3A   4A
BC CHAMPION RUNNER UP   BC CHAMPION RUNNER UP   BC CHAMPION RUNNER UP   BC CHAMPION RUNNER UP
2018 HERITAGE CHRISTIAN BULKLEY VALLEY CHRISTIAN   2018 BRENTWOOD COLLEGE KING GEORGE   2018 SOUTH KAMLOOPS BRYNE CREEK   2018 BURNABY SOUTH SEMIAHMOO
2017 BC CHRISTIAN KELOWNA CHRISTIAN   2017 BRENTWOOD COLLEGE ST. MICHAELS   2017 RICK HANSEN SOUTH KAMLOOPS   2017 WALNUT GROVE KELOWNA
2016 RON PETTIGREW CHRISTIAN CREDO CHRISTIAN   2016 COLLINGWOOD ST. MICHAELS   2016 SOUTHRIDGE STEVESTON-LONDON   2016 KELOWNA TAMANAWIS
2015 KELOWNA CHRISTIAN IMMACULATA   2015 ST. MICHAELS DELVIEW   2015 FLEETWOOD PARK SIR CHARLES TUPPER   2015 YALE TERRY FOX
2014 WEST POINT GREY ST. PATRICK'S   2014 LAMBRICK PARK ST. MICHAELS   2014 ST. THOMAS MORE CHARLES HAYS   2014 SIR WINSTON CHURCHILL HOLY CROSS
1A   2A   NEW TIER CREATED   3A became 4A in 2013-14
2013 IMMACULATA ST. PATRICK'S   2013 KELOWNA CHRISTIAN BRENTWOOD COLLEGE   2013 WALNUT GROVE WHITE ROCK CHRISTIAN
2012 KELOWNA CHRISTIAN ST. ANN'S ACADEMY   2012 MISSION ST. THOMAS MORE   2012 TERRY FOX WALNUT GROVE
2011 KELOWNA CHRISTIAN WEST POINT GREY   2011 SOUTH OKANAGAN MISSION   2011 R. C. PALMER VANCOUVER COLLEGE
2010 ST. PATRICK'S HOUSTON CHRISTIAN   2010 BRITANNIA R. C. PALMER CLICK HERE FOR
BC CHAMPIONSHIP
HOST LOCATIONS
  2010 YALE WHITE ROCK CHRISTIAN
2009 KELOWNA CHRISTIAN WEST POINT GREY   2009 SOUTH OKANAGAN BRITANNIA   2009 ST. GEORGE'S VANCOUVER COLLEGE
2008 KELOWNA CHRISTIAN HIGHROAD   2008 BRITANNIA WINDSOR   2008 YALE WHITE ROCK CHRISTIAN
2007 GLENLYON NORFOLK LANGLEY CHRISTIAN   2007 LADYSMITH LAMBRICK PARK   2007 DOVER BAY KITSILANO
2006 PACIFIC CHRISTIAN GLENLYON NORFOLK   2006 DUCHESS PARK LADYSMITH   2006 HANDSWORTH KITSILANO
2005 ABBOTSFORD CHRISTIAN GLENLYON NORFOLK   2005 CEDAR LAMBRICK PARK   2005 WHITE ROCK CHRISTIAN WELLINGTON
2004 PACIFIC CHRISTIAN ST. PATRICK'S   2004 LAMBRICK PARK CEDAR   2004 ARGYLE PITT MEADOWS
2003 ST. THOMAS AQUINAS PRINCESS MARGARET (PEN)   2003 LAMBRICK PARK LADYSMITH   2003 WHITE ROCK CHRISTIAN SEAQUAM
2002 HIGHROAD ASHCROFT   2002 LAMBRICK PARK NECHAKO VALLEY   2002 KITSILANO CLAREMONT
2001 SIMILKAMEEN OSOYOOS   2001 PRINCE RUPERT NECHAKO VALLEY   2001 KITSILANO WHITE ROCK CHRISTIAN
2000 SIMILKAMEEN LANGLEY CHRISTIAN   2000 ST. THOMAS AQUINAS LADYSMITH   2000 PITT MEADOWS TERRY FOX
1999 O'GRADY CATHOLIC PACIFIC CHRISTIAN   1999 J. L. CROWE ST. THOMAS AQUINAS   1999 WHITE ROCK CHRISTIAN CENTENNIAL
1998 WESTSIDE ACADEMY SIMILKAMEEN   1998 PRINCE RUPERT J. L. CROWE   1998 RICHMOND VANCOUVER COLLEGE
1997 WHITE ROCK CHRISTIAN WESTSIDE ACADEMY   1997 LAMBRICK PARK COLLEGE HEIGHTS   1997 KITSILANO MAPLE RIDGE
1996 WHITE ROCK CHRISTIAN PEMBERTON   1996 NECHAKO VALLEY HOLY CROSS   1996 KITSILANO TERRY FOX
1995 ST. PATRICK'S WHITE ROCK CHRISTIAN   1995 ALDERGROVE D. W. POPPY   1995 LADYSMITH MENNONITE EDUCATIONAL INSTITUTE
1994 ST. THOMAS AQUINAS ABBOTSFORD CHRISTIAN   1994 ALDERGROVE D. W. POPPY   1994 TERRY FOX RICHMOND
1993 ST. THOMAS AQUINAS ST. PATRICK'S   1993 CARIHI LADYSMITH   1993 TERRY FOX NORTH DELTA
1992 ST. THOMAS AQUINAS RON PETTIGREW CHRISTIAN   1992 D. W. POPPY AGASSIZ   1992 ST. MICHAELS PITT MEADOWS
1991 ABBOTSFORD CHRISTIAN BARRIERE   1991 GEORGE ELLIOTT LAMBRICK PARK   1991 RICHMOND BURNABY CENTRAL
1990 ST. PATRICK'S ABBOTSFORD CHRISTIAN   1990 LAMBRICK PARK AGASSIZ   1990 NORTH DELTA RICHMOND
1989 ABBOTSFORD CHRISTIAN ST. THOMAS AQUINAS   1989 AGASSIZ JOHN BARSBY   1989 PITT MEADOWS MAPLE RIDGE
1988 SIMILKAMEEN ST. PATRICK'S   1988 AGASSIZ CARIBOO HILL   1988 RICHMOND SEAQUAM
NEW TIER CREATED   1A became 2A in 1987-88   2A became 3A in 1987-88
  1987 CARIBOO HILL SENTINEL   1987 RICHMOND MENNONITE EDUCATIONAL INSTITUTE
  1986 SOUTH OKANAGAN PITT MEADOWS   1986 MAPLE RIDGE VERNON
  1985 UNIVERSITY HILL WEST VANCOUVER   1985 RICHMOND CENTENNIAL
  1984 D. W. POPPY CLEARWATER   1984 RICHMOND STEVESTON
  1983 PITT MEADOWS SENTINEL   1983 ABBOTSFORD NORTH SURREY
  1982 UNIVERSITY HILL D. W. POPPY   1982 WEST VANCOUVER ARGYLE
  1981 LORD BYNG DUNSMUIR   1981 NORTH SURREY COWICHAN
  1980 HOPE ALPHA   1980 DUCHESS PARK NANAIMO
  1979 PRINCE CHARLES SUMMERLAND   1979 BURNABY SOUTH RICHMOND
  1978 VANDERHOOF HOPE   1978 NANAIMO OAK BAY
  1977 OLIVER HAZELTON   1977 OAK BAY PRINCESS MARGARET
  1976 ST. THOMAS MORE HAZELTON   1976 NORTH SURREY OAK BAY
  1975 ST. THOMAS MORE SHAWNIGAN LAKE   1975 NORTH DELTA RICHMOND
  1974 HOUSTON ROSSLAND   1974 OAK BAY KAMLOOPS
  1973 VANDERHOOF MERRITT   1973 OAK BAY NORTH SURREY
  1972 HOPE GRAND FORKS   1972 CENTENNIAL NORTH DELTA
  1971 GRAND FORKS INVERMERE   1971 NORTH DELTA VANCOUVER COLLEGE
  1970 GRAND FORKS WINDSOR   1970 MENNONITE EDUCATIONAL INSTITUTE ABBOTSFORD
NEW TIER CREATED   1A became 2A in 1969-70
  1969 VICTORIA OAK BAY
  1968 OAK BAY DAVID THOMPSON (VANCOUVER)
  1967 VANCOUVER COLLEGE DAVID THOMPSON (VANCOUVER)
  1966 VICTORIA OAK BAY
  1965 OAK BAY ALBERNI
  1964 PRINCE RUPERT ABBOTSFORD
  1963 MENNONITE EDUCATIONAL INSTITUTE ALBERNI
  1962 VICTORIA VANCOUVER COLLEGE
  1961 MAGEE SEMIAHMOO
  1960 VANCOUVER COLLEGE PRINCE RUPERT
  1959 VICTORIA COURTENAY
  1958 LORD BYNG PRINCE OF WALES
  1957 VANCOUVER COLLEGE CUMBERLAND
  1956 LESTER PEARSON MAGEE
  1955 T. J. TRAPP TECHNICAL ALBERNI
  1954 MISSION GLADSTONE
  1953 BURNABY SOUTH DUKE OF CONNAUGHT
  1952 DUKE OF CONNAUGHT MISSION CITY
  1951 DUKE OF CONNAUGHT JOHN OLIVER
  1950 DUKE OF CONNAUGHT JOHN OLIVER
  1949 VANCOUVER COLLEGE T. J. TRAPP TECHNICAL
  1948 MAGEE DUKE OF CONNAUGHT
  1947 DUKE OF CONNAUGHT T. J. TRAPP TECHNICAL
  1946 VANCOUVER COLLEGE KAMLOOPS