2009 Cowichan "Welcome Back" Tournament
Saturday Saturday Friday Thursday Friday Saturday Saturday
Dec 5, 2009 Dec. 5, 2009 Dec. 4, 2009 Dec. 3, 2009 Dec. 4, 2009 Dec. 5, 2009 Dec 5, 2009
Claremont (55)
Mt. Douglas (41) Game 1 Mt. Douglas Claremont (64)
Loser G1 7:30 p.m. Winner G1
SMUS (63)   Mt. Douglas (50)   Claremont (W)
Winner G9     Game 9 Prevost Game 13 Cowich     Winner G13
  Mt. Douglas (W) 3:15 p.m. 3:30 p.m. Dover Bay (0)   Claremont (69)
  Loser G9   Dover Bay (52)   Loser G13             Winner G23
SMUS (L)     Loser G2 Game 2 Quamichan Winner G2      
Winner G19           SMUS (52) 5:45 p.m. Dover Bay (62)      
      SMUS (43)     Brookswood (72)  
  Game 19 Quamich Game 17 Prevost Game 21 Prevost Game 23 Cowich       Loser G23  
  Saturday Saturday Saturday Saturday    
  10:45 a.m. 9:00 a.m. 10:45 p.m. 9:00 a.m.    
      Ladysmith (70)        
  Mt. Douglas (L)     Shawnigan (99) Game 3 Quamichan Ladysmith (57)     Ladysmith (57)    
  Winner G17       Loser G3 4:00 p.m. Winner G3         Winner G21    
      Loser G10   Shawnigan (52)   Loser G14        
      Alberni (L) Game 10 Prevost Game 14 Cowich Ladysmith (2)        
    Winner G10     5:00 p.m. 5:15 p.m.     Winner G14      
    Shawnigan (58)   Brookswood (103)   Brookswood (L)      
    Loser G4 Game 4 Quamichan Winner G4      
    Alberni (35) 7:30 p.m. Brookswood (60)      
Game 26 Game 25 Alberni (60) Game 27 Game 28 Game 29
Cowichan Prevost Cowichan Cowichan Cowichan
1:00 p.m. 12:30 p.m. 2:30 p.m. 4:00 p.m. 6:00 p.m.
6th/8th 9th/10th Oak Bay (65) 5th/7th 3rd/4th 1st/2nd
    Oak Bay (W) Game 5 Cowich Brentwood (71)      
    Loser G5 6:30 p.m. Winner G5      
    Oak Bay (W)   Brentwood (78)   Brentwood (42)      
    Winner G11     Game 11 Quamich Game 15 Cowich     Winner G15      
      Cedar (W) 3:15 p.m. 1:45 p.m. Belmont (59)        
      Loser G11   Belmont (80)   Loser G15        
  Winner G18       Loser G6 Game 6 Cowich Winner G6         Winner G22    
  Cedar (W)     Cedar (L) 3:00 p.m. Belmont (59)     Spectrum (61)    
      Cedar (72)        
  Game 20 Cowich Game 18 Quamich Game 22 Quamich Game 24 Cowich    
  Saturday Saturday Saturday FRIDAY    
  10:45 a.m. 9:00 a.m. 12:30 p.m. 7:00 p.m.       Loser G24  
      Spectrum (73)     Brentwood (59)  
Winner G20           Lambrick Park (50) Game 7 Cowich Spectrum (48)      
Oak Bay (W)     Loser G7 4:45 p.m. Winner G7      
  Loser G12   Lambrick Park (51)   Loser G16             Winner G24
  Lambrick Park (L) Game 12 Quamich Game 16 Cowich Spectrum (70)   Cowichan (89)
Winner G12     5:00 p.m. 12:00 p.m.     Winner G16
Wellington (L)   Wellington (62)   Cowichan (71)
Loser G8 Game 8 Cowich Winner G8
Wellington (52) 1:15 p.m. Cowichan (74) Sportvictoria.com
Cowichan (72)
Home team is the bottom team in the draw and will sit on the right of the scoretable and has CHOICE of uniform colour.
Final Standings:
1 Cowichan
2 Claremont
3 Brookswood
4 Brentwood College
5 Spectrum
6 Oak Bay
7 Ladysmith
8 SMUS
9 Cedar
10 Mt. Douglas
Did Not Place Alberni
Belmont
Dover Bay
Lambrick Park
Shawnigan Lake
Wellington