2009-10 "AA" Senior Boys'
Vancouver Island Championships
All game are being played at St. Michaels University School in Victoria
Saturday Saturday Friday Thursday Friday Saturday
February 13, 2010 February 13, 2010 February 12, 2010 February 11, 2010 February 12, 2010 February 13, 2010
S2 - St. Michaels 77
Finalist Game 1 Game 1 Single/West Gym Winner Game 1
  61 Mark Isfeld 2:00 p.m. St. Michaels 50
  N3 - Mark Isfeld 57  
Winner Game 5 Game 5 Double/East Gym Game 7 Double/East Gym Winner Game 7
  50 Mark Isfeld 2:00 p.m. 5:30 p.m. St. Michaels 46
    N1 - Ladysmith 70    
Winner Game 9 Game 9 Single/West Gym 59 Lambrick Park Game 2 Single/West Gym Ladysmith 48  
71 Shawnigan Lake 10:00 a.m. Finalist Game 2 3:45 p.m. Winner Game 2  
    S4 - Lambrick Park 61  
3rd - Shawnigan Lake 84 Shawnigan Lake fff Finalist Game 8 1st - Brentwood College
4th - Cedar 2nd - St. Michaels
Game 11 Double/East Gym Game 12 Double/East Gym
5:30 p.m. 47 Ladysmith fff Finalist Game 7 7:15 p.m.
    S1 - Brentwood College 74  
60 Cedar Game 10 Double/East Gym Finalist Game 3 Game 3 Single/West Gym 5:30 p.m. Winner Game 3  
Winner Game 10 10:00 a.m. 65 Woodlands Challenge Game Winner Brentwood College 66  
    N4 - Woodlands 32    
  69 Cedar Game 6 Double/East Gym Game 8 Double/East Gym Brentwood College 61
Winner Game 6 3:45 p.m. 7:15 p.m. Winner Game 8
  N2 - Cedar 72  
  90 Cedar Game 4 Single/West Gym Shawnigan Lake 52
Finalist Game 4 7:15 p.m. Winner Game 4
S3 - Shawnigan Lake 79
Sportvictoria.com
FINAL STANDINGS The top 3 teams qualify for the "AA" BC Championships
1 Brentwood College February 24-27, 2010 in Kamloops.
2 SMUS
3 Shawnigan Lake
  The higher seeded team is home.
4 Cedar
5 Ladysmith On Saturday, if two seeds of the same number meet
5 Mark Isfeld
7 Lambrick Park then the team that is the SOUTH seed will be the home team.
7 Woodlands
    Challenge game will be between North 4 (Woodlands) and South 5 (Gulf Islands) on
MVP
 
James Lundy (Brentwood College)
Tuesday Feb. 9 @ 5:00 p.m. @ Ladysmith Secondary.
   
ALL-STARS   Woodlands wins the challenge game 86-85 over Gulf Islands.
1st team
 
Tycho Mommsen-Smith (SMUS)
Matt Lee (Brentwood College)
Harrison Stupich (Cedar)
Shavaan Sheldon (Shawnigan)
Jamie Yorath (SMUS)
 
 
2nd Team
Brett Richards (Mark Isfeld)
Mike Skoropad (Woodlands)
Cole Shields (Lambrick Park)
Paul Freundlich (Ladysmith)
Pat Eadie (Shawnigan Lake)