2008 Mt. Douglas-Claremont Spartan-Ram Classic
Saturday Friday Thursday Friday Saturday
Dec. 6, 2008 Jan. 9, 2009 Jan. 8, 2009 Jan. 9, 2009 Dec. 6, 2008
Due to Kelowna
forfeiting Mt. Douglas (64)
Esquimalt (70) Game 1 MD Burnaby Mountain (70)
Loser G3 2:00 p.m. Winner G1
Esquimalt (35)   Burnaby Mountain (69)   Heritage Woods (69)
Winner G9     Game 9 MD Game 13 MD     Winner G13 Heritage
  Spectrum (49) 2:15 p.m. 5:45 p.m. B. Mountain (61)   Woods (77) OT
  Loser G9   Spectrum (46)   Loser G13         Winner G21
    Loser G2 Game 2 MD Winner G2      
    Spectrum (57) 3:45 p.m. Heritage Woods (80)      
    Heritage Woods (55)     Fraser Heights (80)  
Game 19 MD Game 17 MD Game 23 MD Game 21 MD   Loser G21  
10:15 a.m. 8:30 a.m. Due to Kelowna 1:45 p.m. 10:15 a.m.    
    forfeiting Esquimalt (L)        
    Mt. Douglas (78) Game 3 MD Fraser Heights (64)        
    Loser G1 5:30 p.m. Winner G3        
  Loser G10   Fraser Heights (W)   Loser G14      
  Reynolds (60) Game 10 MD Game 14 MD Mark Isfeld (57)      
Winner G10     3:45 p.m. 7:30 p.m.     Winner G14    
Mt. Douglas (62)   Mark Isfeld (W)   Fraser Heights (51)    
Loser G4 Game 4 MD Winner G4    
Reynolds (49) 7:15 p.m. Mark Isfeld (43)    
Claremont Juniors (L)    
Game 25 Clare Game 26 Clare
4:15 p.m. 6:00 p.m.
Claremont (59)    
Carihi (32) Game 5 Clare Claremont (42)    
Loser G5 2:00 p.m. Winner G5    
Robert Bateman (74)   Carihi (50)   Brentwood (65)    
Winner G11     Game 11 Clare Game 15 Clare     Winner G15    
  Carihi (50) 1:30 p.m. 5:00 p.m. Claremont (65)      
  Loser G11   Brentwood (62)   Loser G15      
    Loser G6 Game 6 Clare Winner G6        
    Robert Bateman (62) 3:45 p.m. Brentwood (49)        
    Robert Bateman (45)        
Game 20 Clare Game 18 Clare Game 24 Clare Game 22 Clare    
10:15 a.m. 8:30 a.m. 1:45 p.m. 10:15 a.m.   Loser G22  
    Lambrick Park (56)     Brentwood (45)  
    Lambrick Park (78) Game 7 Clare Burnaby South (78)      
    Loser G7 5:30 p.m. Winner G7      
  Loser G12   Burnaby South (76)   Loser G16         Winner G22
  Lambrick Park (95) Game 12 Clare Game 16 Clare Beaver Brooke (73)   Burnaby South (73)
Winner G12     3:15 p.m. 6:45 p.m.     Winner G16
Vanier (56)   Vanier (59)   Burnaby South (67)
Loser G8 Game 8 Clare Winner G8
Vanier (80) 7:15 p.m. Breaver Brook (60) Sportvictoria.com
Lord Beaver Brook (65)
Home team will sit on the left side of the scoretable (when facing the floor) and will wear their light coloured uniforms.
Kelowna was snowed in and could not make the event. Claremont Juniors filled in for Thursday and Reynolds for the remainder.
The draw, for Friday's game 9 & 10, was adjusted so teams in the same league did not play each other.
Final Standings: Final Standings:
Champtionship side Consolation side:
1. Heritage Woods 9. Mt. Douglas
2. Burnaby South Robert Bateman
3. Fraser Heights 11. Reynolds
4. Brentwood College Lambrick Park
5. Burnaby Mountain 13. Esquimalt
Lord Beaver Brook Vanier
7. Mark Isfeld 15. Spectrum
Claremont Carihi