2008 Cowichan "Welcome Back" Tournament
Saturday Saturday Friday Thursday Friday Saturday Saturday
Dec 6, 2008 Dec. 6, 2008 Dec. 5, 2008 Dec. 4, 2008 Dec. 5, 2008 Dec. 6, 2008 Dec 6, 2008
Claremont (75)
Wellington (35) Game 1 Quamich Claremont (47)
Loser G1 7:00 p.m. Winner G1
Lambrick Park (62)   Wellington (65)   Dover Bay (59)
Winner G9     Game 9 Prevost Game 13 Cowich     Winner G13
  Wellington (L) 4:30 p.m. 5:15 p.m. Claremont (W)   Ladysmith (56)
  Loser G9   Dover Bay (74)   Loser G13             Winner G23
Ballenas (57)     Loser G2 Game 2 Quamich Winner G2      
Winner G19           Lambrick Park (92) 4:00 p.m. Dover Bay (70)      
      Lambrick Park (68)     Dover Bay (57)  
  Game 19 Quamich Game 17 Prevost Game 21 Prevost Game 23 Cowich       Loser G23  
  Saturday Saturday Saturday Saturday    
  10:45 a.m. 9:00 a.m. 10:45 p.m. 9:00 a.m.    
  Alberni (W)     Ladysmith (78)        
  by forfeit     Alberni (L) Game 3 Prevost Ladysmith (73)     Claremont (W)    
  Winner G17       Loser G3 7:00 p.m. Winner G3         Winner G21    
      Loser G10   Alberni (48)   Loser G14        
      Alberni (W) Game 10 Prevost Game 14 Cowich Oak Bay (L)        
    Winner G10     6:15 p.m. 3:30 p.m.     Winner G14      
    Ballenas (64)   Oak Bay (63)   Ladysmith (61)      
    Loser G4 Game 4 Prevost Winner G4      
    Ballenas (W) 5:15 p.m. Oak Bay (71)      
Game 26 Game 25 Ballenas (52) Game 27 Game 28 Game 29
Cowichan Prevost Cowichan Cowichan Cowichan
1:00 p.m. 12:30 p.m. 2:30 p.m. 4:00 p.m. 6:00 p.m.
6th/8th 9th/10th Belmont (69) 5th/7th 3rd/4th 1st/2nd
    Mark Isfeld (51) Game 5 Cowich Belmont (70)      
    Loser G5 2:15 p.m. Winner G5      
    Stelly's (59)   Mark Isfeld (48)   Belmont (92)      
    Winner G11     Game 11 Quamich Game 15 Cowich     Winner G15      
      Mark Isfeld (48) 3:15 p.m. 1:45 p.m. Brentwood (63)        
      Loser G11   Stelly's (58)   Loser G15        
  Winner G18       Loser G6 Game 6 Cowich Winner G6         Winner G22    
  Maple Ridge (L)     Stelly's (67) 4:00 p.m. Brentwood (50)     Brentwood (L)    
      Brentwood (67)        
  Game 20 Cowich Game 18 Quamich Game 22 Quamich Game 24 Cowich    
  Saturday Saturday Saturday FRIDAY    
  10:45 a.m. 9:00 a.m. 12:30 p.m. 7:00 p.m.       Loser G24  
      Spectrum (66)     Belmont (63)  
Winner G20           Maple Ridge (53) Game 7 Cowich Spectrum (47)      
Stelly's (73)     Loser G7 12:30 p.m. Winner G7      
  Loser G12   Maple Ridge (59)   Loser G16             Winner G24
  Maple Ridge (50) Game 12 Quamich Game 16 Cowich Spectrum (61)   Cowichan (60)
Winner G12     5:00 p.m. 12:00 p.m.     Winner G16
Mt. Douglas (56)   Mt. Douglas (54)   Cowichan (96) OT
Loser G8 Game 8 Cowich Winner G8
Mt. Douglas (57) 12:30 p.m. Cowichan (65) Sportvictoria.com
Cowichan (62)
Home team is the bottom team in the draw and will sit on the right of the scoretable and has CHOICE of uniform colour.
Final Standings:
1 Cowichan
2 Ladysmith
3 Belmont
4 Dover Bay
5 Claremont
6 Stelly's
7 Brentwood College
8 Ballenas
9 Alberni
10 Maple Ridge
Did Not Place Lambrick Park
Mark Isfeld
Mt. Douglas
Oak Bay
Spectrum
Wellington